چگونگی بسته بندی کالا

چگونگی بسته بندی کالا

چگونگی بسته بندی کالا

بسته بندی کالا به چه صورت انجام می شود؟

در بسته بندی کالا برخی نکات مانند ساده بودن عملیات بسته بندی و باز کردن آن و همین طور راحت بودن بارگیری و تخلیه ی آن و حمل و نقل آن حائز اهمیت است. و نکته ی دیگر در بسته بندی کالا رعایت این موضوع است که انجام این فرایند باید به گونه ای باشد که در حین حمل و نقل و ارسال کالا به کشورهای دیگر سلامت آن محموله حفظ شده و کالای ارسالی بدون آسیب دیدگی و شکستگی به مقصد برسد. البته ذکر این موضوع خارج از بحث نمی باشد که بسته بندی کالا بایستی به صورتی باشد که از طراحی مناسبی برخوردار بوده و با انواع روش های حمل و نقل و جا به جایی مطابق باشد. ویژگی های بسته بندی موفق باید به چه صورتی باشد:

 1. دارای اندازه ها و ابعاد مناسب باشد
 2. بسته بندی بتواند مقدار متعارفی از کالاهای ارسالی را در خود جای دهد
 3. نوع و جنس مواد ابتدایی سازنده بسته از سلامت کافی برخوردار باشد
 4. بتواند ایمنی کالا را در داخل خود تضمین کند.
 5. موجب تغییرات شیمیایی و فیزیکی نشود
 6. استفاده و به کار بردن بسته بندی کالا ساده باشد
 7. به راحتی انهدام بسته ی خالی صورت بپذیرد
 8. بسته بندی انجام شده دارای علامت های ایمنی و اطلاعات بازرگانی باشد
 9. دارای اطلاعات ساخت و تولید باشد
 10. دارای رنگ بندی و طرح های جذاب و نافذ باشد.
 11. رنگ بسته بندی نمایانگر کیفیت کالا باشد.
 12. وضعیت ظاهری بسته بندی کالا القا کننده باشد.
 13. ظاهر بسته بندی موجب بازاریابی شود.
 14. نظافت لازم را داشته تا نمایانگر سلامت کالای داخلی خود باشد
 15. موجب اعتماد بیننده باشد.
 16. به صورت ثابت تعادل داشته و به راحتی واژگون نشود
 17. محلی را به عنوان نصب برچسب آدرس گیرنده و فرستنده را داشته باشد
 18. کیفیت کارتن بسته بندی به گونه ای باشد تا ضربه و فشار به داخل بسته منتقل نشود.
 19. فرمول و مواد تشکیل دهنده ی بسته بندی بر روی آن درج شود.

 

 

هدف از بسته بندی کالا در چیست:

بسته بندی کالا به عنوان یکی از مولفه های اصلی در جا به جایی و ارسال کالا به صورت صادراتی بوده که علاوه بر این که ایمنی آن را در طول مدت زمان ارسال تضمین می کند بر هزینه ها و روابط بازاریابی آن نیز می تواند اثرگذار باشد. علاوه بر این موارد مسئولیت بسته بندی کالا اکثرا وظیفه ی شخص صادر کننده می باشد و بایستی این بسته بندی به گونه ای باشد که تضمین سالم رسیدن محموله را در بین سفرهای بین کشور داشته باشد.

در مواردی که به هنگام رسیدن بار به مقصد نهایی بسته بندی کالا در طول مسیر خراب شده و آسیب ببیند در همین راستا شرکت های حمل و نقل این موضوع را ثابت کنند که حمل کالا موجب خراب شدن بسته بندی نبوده است در این صورت مسئول آسیب دیدن بار به عهده ی فرستنده ی کالا خواهد بود. ذکر این موضوع نیز از قاعده مستثنی نمی باشد که انجام عملیات بسته بندی کالا علاوه بر حفاظت آن در هنگام بارگیری و تخلیه بار و کالاهای صادراتی شرکتی در فرایند جا به جایی بین المللی موجب بازاریابی آن نیز می شود. در همین راستا باید بسته بندی کالاهای شرکتی که برای صادرات می باشند از ظاهری جذاب برخوردار باشد تا موجب جلب نظر مشتری های زیادی به خود شود. و البته ذکر این نکته که از همه مهم تر است بسته بندی کالا بایستی به صورت متناسب با محل بارگیری باشد.  از اصلی ترین اهداف بسته بندی کالا در حفاظت از آن در مدت زمان جا به جایی و رسیدن به محل مورد نظر است.

 

 

 

بارگیری کالا و تخلیه ی آن به چه صورت انجام می شود؟

 بارگیری کالا به آن دسته از انجام اموری که برای جا به جایی کالا از یک مکان به مکان دیگر انجام می شود را می گویند که دارای روش های متفاوت برای این کار است به صورت حمل و نقل زمینی و حمل و نقل هوایی و حمل و نقل دریایی بارگیری کالا انجام می شود. فرایند بارگیری از محل اولیه ی خود به صورت انبارها و مخازن کارخانه ها شروع شده و با انتخاب وسیله ی مورد نظر برای حمل و نقل با در نظر گرفتن مسافتی که باشد طی شود می تواند به مقصد مورد نظر جا به جا شود. انجام این کار زیاد مشکل نیست ولی برای این که کالای ارسالی به محل مورد نظر به سلامت برسد بایستی به برخی نکات در این زمینه توجه داشته باشیم به این صورت که با در نظر گرفتن اندازه و وزن بار و همین طور مسافتی که قرار است طی شود ممکن است یک مقدار زمان بر و پرهزینه باشد. یک تاجر حرفه ای برای انجام امور واردات و صادرات خود همیشه با بررسی های دقیق سعی در انتخاب بهترین روش برای جا به جایی محموله های خود بوده که در مدت زمان خیلی کم و با قیمت مناسب کالاهای خود را به محل مورد نظر ارسال نماید.

در تمامی روش های حمل و نقل برخی قوانین و مقرراتی وجود دارد که باید به وسیله ی فرستنده و گیرنده رعایت شود. به دلیل این که بارگیری و تخلیه ی برخی محموله های خطرناک ممکن است مشکل آفرین باشد بایستی تمامی قوانین ضروری در مورد جا به جایی آن محموله ها رعایت شود. کالاها و محموله های خطر به بارهایی گفته می شود که  احتمال دارد در زمان جا به جایی این محصول ها آتش گرفته و یا منفجر شده و حتی ممکن است که برای بقیه ی بارها مشکل ساز شده و موجب ایجاد صدمه های جسمی و بیماری و در نهایت مرگ افراد شود.  این کالا ها به شرح زیر است:

 1. مواد سمی
 2. مواد رادیواکتیو
 3. مواد خود اشتعال زا
 4. مواد پتروشیمی
 5. محموله های نفتی و یا گاز
 6. و...

 

 

حمل و نقل بارهای خطرناک باید به چه صورت باشد:

حمل و نقل این بارها باید طبق مقررات خاصی اجرا شده و تمامی سطوحی که این مواد سمی روی آن ها حمل شده اند باید به وسیله ی گیرنده و یا فرستنده به مراعات تمامی اصول احتیاطی پاکسازی شود. و همین طور بسته های حاوی این مواد خطرناک باید به گونه بارگیری شوند که در محلی که قرار می گیرد به صورت مستحکم در جای خود بوده و هیچ گونه جایی برای جا به جایی نداشته باشد. و به محض این که این بار به محل موردنظر رسید در سریع ترین زمان با رعایت تمامی اصول احتیاطی تخلیه شوند.

انبارهایی که این کالاهای خطرناک نگهداری می شوند باید در مکان هایی که دور از زندگی افراد عادی قرار بگیرد و مسیر آن ها به گونه ای باشد تا نیروهای کمکی و وسایل نقلیه ی امداد و نجات در صورت لزوم بتوانند در محل مستقر شوند. انبارهای نگهداری از محموله های خطرناک باید دارای سیستم تهویه ی مناسب بوده و همین طور باید این انبارهای مجهز به دوش حمام باشند. این موضوع نیز خارج از قاعده نمی باشد که قبل از انجام عملیات بارگیری باید تمامی تذکرات لازم در مورد ماهیت این مواد به شرکت های حمل و نقل داده شود و محل قرارگیری این محموله ها باید به صورتی باشد که در صورت افزایش یا کم شدن سرعت ماشین باربری تحت تاثیر قرار نگیرد.

 

 

 

ترخیص کالا از گمرک به چه شکل بوده و مراحل این کار به چه صورت است:

منظور از ترخیص کالا این است که انجام تمامی اقداماتی که برای آزاد کردن کالاهای ارائه  شده به گمرک را می گویند. در صورت آزادسازی آن کالاها دیگر از حالت قاچاق خارج شده و به صورت قانونی وارد کشور می شوند. فرایند عمل ترخیص کالا در طول چند مرحله انجام می شود که به صورت زیر است:

 1. آماده سازی
 2. ثبت مدارک واردات یا صادرات محصول به صورت فیزیکی و یا الکترونیکی
 3. پرداخت سود بازرگانی
 4. محاسبه ی تمامی حق و حقوق گمرکی
 5. پرداخت مالیات و تعرفه های گمرکی
 6. محاسبه ی تسهیلات ارائه شده به وسیله ی دولت برای افراد وارد کننده و یا صادر کننده

در صورتی که پروسه ی ترخیص کالا انجام می شود یکی از اصلی ترین موارد تعیین کردن ارزش های کالاهای ترخیص شده است که بایستی یک تاجر به قیمت نهایی آن توجه داشته باشد. برای انجام این کار برخی شرایطی لازم است به این صورت که باید تمامی مجوزها و کارت بازرگانی و کارت های حق العمل کاری به وسیله ی سازمان گمرک صادر شود. ترخیص کالا از گمرک به صورت چندین مرحله انجام می شود در ابتدا با تکمیل سند و وارد کردن تمامی اطلاعات به وسیله ی سیستم و پرینت اظهارنامه و دریافت کوتاژ و تعیین مسیر که به صورت سه رنگ می باشد به این حالت که مسیر سبز صندوق و مسیر زرد بررسی سندها به وسیله ی کارشناس و گرفتن مجوزهای لازم و مسیر قرمز  ارزیابی و دریافت مجوزهای لازم و بررسی تمامی سندها به وسیله ی کارشناسان است که بعد از طی این سه مسیر نوبت به ارزیابی کالا و دریافت مجوزهای لازم و پرداخت کرایه ی حمل خطوط خارجی و بعد انبارداری و در نهایت درب خروج و خارج کردن کالا است.