بررسی حمل و نقل دریایی کالا

بررسی حمل و نقل دریایی کالا

بررسی حمل و نقل دریایی کالا

حمل و نقل دریایی کالا

هر ساله تعداد زیادی از کالا ها و محموله ها از طریق حمل و نقل دریایی جا به جا می شود که این امر به وسیله ی شرکت های مخصوص در زمینه ی حمل و نقل دریایی انجام می گردد. حمل و نقل دریایی به عنوان یکی از اصلی ترین بخش های تجارت شده است که در صورت خدمات کارآمد در این زمینه می توان تاثیر شایان به ذکری را در امور تجارت های بین المللی انجام داد. حمل و نقل دریایی کالا اگرچه در کشور ایران به صورت صحیح انجام شود باعث افزایش حجم صادرات و تجارت های بین المللی گردد. به دلیل این که حمل و نقل دریایی کالا در قیمت تمام شده ی کالا ها که به این وسیله جا به جا شده و وارد کشور ایران می شود  بسیار تاثیر گذار بوده برای همین علت است که در تجارت های آزاد از اهمیت شایان به ذکری برخوردار است. ویژگی های اصلی که حمل و نقل دریایی کالا دارد در این است که :

 1. با در نظر گرفتن نوع کالایی که شما قصد جا به جایی آن را دارید امکان تعیین کانتینر مخصوص که در اندازه های 20 فوت تا 40 فوت می باشد و همین طور با توجه به این که بار شما از چه نوعی قابل بارگیری است قابلیت تامین کانتینر های یخچال دار و یا مخزن دار و پلت فرم و کیوب.
 2. با در نظر گرفتن فرم های متفاوت incorems درخواست جا به جایی شما را با امکان ترخیص گمرکی در کشور مورد نظر انجام می دهند.
 3. در حین جا به جایی کالاهای شما تمام محموله شامل بیمه ی حمل و نقل دریایی کالا شده که در صورت به مشکل خوردن می توانید به راحتی از بیمه خسارت خود را در کمترین زمان موجود دریافت نمایید.
 4. حمل و نقل دریایی کالا این امکان را می دهید که در منطقه های آزاد بتوانید محموله ی خود را ذخیره سازی کنید.
 5.  از دیگر ویژگی های حمل و نقل دریایی کالا نمای روشن این سیستم حمل و نقل دریایی بوده که یکی از اصلی ترین ویژگی ها به حساب می آید.

 

 

دلایل انتخاب این نوع حمل و نقل

برای همین علت است که از دیرباز حمل و نقل دریایی به عنوان یکی از رایج ترین نوع جا به جایی کالا و محموله های وارداتی و صادراتی در سر تا سر جهان به حساب می آید که به وسیله ی کشتی های باربری که می توانند کانتینر ها را حمل نماید انجام می شوند. یکی از مزیت هایی که این نوع حمل و نقل کالا در پی دارد در این است که انتخاب این نوع حمل و نقل می تواند هم برای سازمان های کشتی رانی و هم برای اشخاصی که قصد جا به جایی کالاهای خود را به این روش دارند می تواند یک معامله ی برد برد به حساب بیاید چرا که اگر شخصی قصد ارائه ی نرخ و قیمت کمتر کالایی را نسبت به بازار فروش دارد بایستی یا از هزینه های موجود کم کند یا این که از هزینه ای که برای جا به جایی آن در نظر گرفته است بکاهد. 

 از آن جایی که همیشه کنترل هزینه ها برای شخص وارد کننده و صادر کننده از اهمیت شایان به ذکری برخوردار است بایستی سعی در انتخاب کمترین هزینه ها را در جا به جایی کالاهای خود  داشته باشد. در همین راستا است که حمل و نقل دریایی کالا از هزینه ی خیلی پایین تر در مقایسه با حمل و نقل هوایی و حمل و نقل زمینی برخوردار است و این عامل موجب می شود تا این نوع حمل و نقل از محبوبیت بالاتری نسبت به سایر حمل و نقل ها دارا باشد و مخاطبین و طرفداران زیادی را در این زمینه و بین افراد صادر کننده و یا وارد کننده داشته باشد. ولی ذکر این موضوع از همین قاعده مستثنی نبوده که زمان ارسال این نوع حمل و نقل یک مقدار زیاد بوده و در مقایسه با سایر حمل و نقل ها به مدت زمان زیادی نیاز دارد. حمل و نقل دریایی در روش های متعددی در حال اجرا است که به اختصار به توضیح بعضی از آنها می پردازیم:

 1. حمل و نقل دریایی کالا به روش کراس استافینگ: در این نوع روش حمل و نقل کانتینری که شامل کالا و محموله بوده از یک کشتی به کشتی باربری دیگری جا به جا می شوند.
 2. حمل و نقل دریایی کالا به روش ترانشیپ: از این روش برای حمل و نقل کالاهایی که امکان حمل به روش دریایی در آن بندرها ممکن نمی باشد استفاده شده به این صورت که با تغییر کشتی بارها تخلیه و به کشتی دیگری بارگیری می شوند.
 3. حمل و نقل دریایی کالا به روش گروپاژ و پروژه ای: این روش از حمل و نقل دریایی توانایی ارائه ی سرویس های با اطمینان و خاصی را برای بارهایی که به شکل گروپاژ و پروژه ای هستند را دارد.
 4. حمل و نقل دریایی کالا به صورت فله ای: یکی دیگر از روش های حمل و نقل دریایی به صورت بارگیری فله است و بارگیری فله ای به کالا ها محموله هایی گفته می شود که دارای بسته بندی نبوده و به صورت فله ای وارد کانتینر های کشتی باربری می شوند.

 

 

تعهدات تامین کشتی و شناور

برخی تعهداتی که سازمان های کشتیرانی و شناورهای باربری در قبال حمل و نقل دریایی کالا برای مشتریان و ارباب رجوع های خود دارد به این صورت است که تمامی سازمان ها و شرکت های باربری به علت بهره مند شدن از مدیرهای با تجربه و کارشناسان متخصص در زمینه های محافظت از تمامی حق و حقوق ها و منفعت های مالکین کشتی ها و تکریم مشتریان خود بتواند بهترین خدمات را برای ارباب رجوع های خود ارائه دهد. از دیگر تعهدات تامین کشتی و شناور در این است که تمامی خدمات را در چارچوب قراردادهای نمایندگی و همچنین با مراعات کردن همه ی استاندارد های بین المللی اقدام به ارائه نموده و خدمات خود در قالب های نمایندگی محلی و حفظ منفعت های صاحبان کشتی و نمایندگان اجاره کنندگان کشتی ها انجام می دهند. همچنین از دیگر عملیات مرتبط در مورد این موضوع فعالیت های زیر است که به صورت دسته بندی برای شما چندین مورد را معرفی می کنیم که به شرح زیر می باشند:

 1. ارائه ی خدمات نمایندگی: به این شکل است که برای شرکت های حمل فله ای و حمل کانتینری و گرفتن نمایندگی های تمامی خطوط کشتیرانی های داخلی و خارجی مخصوصا در بندرهای ایران دارد.
 2. ارائه ی خدمات به کشتی ها: به این صورت است که عقد قرارداد حمل کالا با شرکت ها و موسسه های دولتی و غیر دولتی و سازمان ها برای صادرات و واردات
 3. حمل و نقل همه ی کالا ها و محموله های مجاز برای داخل و خارج کشور
 4. ترانزیت کالا و محموله های باربری
 5. شرکت در مناقصه ها  و مزایده ها
 6. صادرات خدمات کشتیرانی به مشتریان
 7. ارائه ی خدمات پرسنلی به کارمندان دریایی کشتی ها
 8. تدارکات فنی و تهیه ی آذوقه لازم برای کشتی ها
 9. تامین آب و سوخت مورد نیاز و لازم به کشتی ها
 10. نظارت بر عملیات تخلیه
 11. بارگیری و بارشماری کالا
 12. هماهنگی با شرکت های تعمیراتی و موسسات و ارگان های ذیربط برای بازرسی از محموله ها و کشتی
 13. تسویه و ترخیص کالا در بنادر
 14. هماهنگی با گمرک و سازمان بندرها
 15. عملیات صادرات کانتینری

 

 

انواع بندرهای موجود برای حمل و نقل دریایی کالا

در ابتدا به معرفی بندرهای اصلی می پردازیم و بعد با توضیحی مختصر در مورد بندر های حمل و نقل دریایی کالا در اختیار شما هستیم, بندرهای اصلی عبارت هستند از:

 1. بندرهای دریایی
 2. بندرهای ماهیگیری
 3. بندرهای خشک
 4. بندرهای درون مرزی و داخلی
 5. بندرهای آب گرم
 6. بندرهای گردشگری
 7. بندرهای محموله

بندرهای دریایی: یکی از اصلی ترین بنادر موجود هستند که مرکز انجام تمامی حمل و نقل های بازرگانی و تجاری می باشند که به عنوان یکی از حوزه های اصلی برای انجام تمامی سرویس ها جهت کشتی های باربری کوچک و بزرگ می باشند. به بندرهای دریایی بنادر کروز و یا بنادر محموله نیز می گویند. در این بندر برخی از انبارهای ویژه جهت نگهداری محموله ها و کالاهای صادراتی و یا وارداتی وجود دارد و همین طور برخی امکانات رفاهی و تفریحی وجود دارد مانند هتل ها و رستوران ها.

بندرهای درون مرزی و داخلی: این بنادر در روی آب های کوچکتری مانند رودخانه ها و دریاچه ها ساخته شده است که از اهداف ساخت این بنادر برای محلوله و مسافربری می باشد که با یک کانال می تواند با دریاها ارتباط داشته باشد.

بندرهای محموله: به همان صورت که از نام آن مشخص است این بنادر مطابق با محموله ای که انجام مدیریت آن را برعهده دارد انجام فعالیت داشته که دارای برخی تکنیک های  مکانیکی و دستگاه ها و تجهیزات بارگیری و تخلیه ی کشتی ها می باشد.

تفاوتی که یک بندر با ترمینال دارد در اولین نکته ی تمایز آن در موقعیت جغرافیای آن بوده که این موقعیت موجب ایجاد و توسعه ی برخی امکانات جهت بارگیری و تخلیه ی کشتی ها را در پی دارد. در صورتی که ترمینال به مجموعه ای از همین امکانات ذکر شده در بندرها را می گویند.