بررسی انواع روش های ارسال کالا

بررسی انواع روش های ارسال کالا

بررسی انواع روش های ارسال کالا

حمل و نقل جاده ای:

یکی از روش های قدیمی جا به جایی محموله ها حمل و نقل جاده ای است. اهداف این روش از حمل و نقل در این است که تمامی محموله ها را به صورت سریع و امن و همین طور با هزینه های به صرفه ای برای متقاضیان جا به جا نماید. از روش حمل و نقل جاده ای و زمینی به شکل گسترده ای جهت جا به جایی محموله ها استفاده می شود. ممکن است یک قسمت از بار به شکل خرده بار و یا گاها با در نظر گرفتن شرایط  تمامی بار به وسیله ی کامیون جا به جا گردد. تمامی انجام امور حمل و نقل جاده ای دارای بیمه نامه بوده که این بیمه نامه ها مطابق با ارزش و نوع بار مشخص می شود و در همین راستا حمل و نقل جاده ای تنها با بارنامه های راهنامه و کارنه تیر و CMR ممکن می باشد. از این نوع سرویس حمل و نقل جاده ای می‌توان برای حمل کالاهایی که به صورت زیر دسته بندی شده است استفاده کرد:

 1. لوازم و وسایل کشاورزی
 2. محموله های صنعتی
 3. لوازم خرده ریز
 4. پوشاک
 5. لوازم خانگی
 6. مواد غذایی
 7. لوازم اداری
 8. مواد اولیه
 9. و....

ذکر این موضوع نیز خارج از قاعده نمی باشد که در حمل و نقل جاده ای بایستی ماشین باربری که در برای جا به جایی محموله ها انتخاب می شود متناسب با نوع بار و شرایط نگهداری محموله بوده و برای این کار از کابین های مناسب استفاده شود. برای نمونه در جا به جایی مواد غذایی مثل گوشت بایستی از ماشین های باربری یخچال‌دار استفاده شود و برای حمل کردن کانتینر انتخاب کامیون هایی تیغه و یا کفی صحیح می باشد.

 

 

 

 

خدمات حمل و نقل جاده ای  به همراه بررسی مزایا و معایب این روش به چه صورت است:

 1. جا به جایی محموله ها با انواع کامیون های یخچالی و چادری و همین طور کانتینر بر و....
 2. جا به جایی محموله های به صورت جاده ای و زمینی به تمامی کشورهایی اروپایی و روسیه و آسیای میانه و تمامی مسیرهای زمینی
 3. جا به جایی کالا به صورت زمینی زیر نظر مقررات و قوانین CMR و با شرط های TIR و برعکس
 4. جا به جایی محموله های به انواع شیوه ها مانند  حمل به صورت خرده بار و یا حمل کالا به شکل فول تراک
 5. جا به جایی محموله های سنگین و یا ترافیکی و حتی کالاهای نمایشگاهی
 6. جا به جایی محموله هایی مانند فرآورده های پتروشیمی و یا نفتی و حتی قیر به همه ی مکان های تعیین شده در سراسر جهان
 7. جا به جایی محموله های فاسد شدنی و یا کالاهای خطرناک
 8. جا به جایی به شکل ترانزیت
 9. دارا بودن به خدماتی همانند انبارداری و گمرکی

حمل  نقل جاده ای می تواند بعضی مزیت هایی داشته باشد برای مثال از هزینه ی جا به جایی کمتری برخوردار است و یا این که انتخاب این روش از حمل و نقل جاده ای می تواند در مقایسه با بقیه ی روش های جا به جایی به سرمایه گذاری کمتری نیاز داشته باشد. از دیگر مزایای حمل و نقل جاده ای در این است که مالک بار به صورت دقیق می تواند زمان حرکت محموله را مدیریت کند و همین طور در این روش بسته بندی کالا زیاد پیچیده نبوده و در همین راستا از هزینه های بالای بسته بندی در این روش استفاده نمی شود. در حمل و نقل جاده ای و زمینی در صورت مقایسه با سایر روش های حمل و نقل از میزان آسیب پذیری کمتری برخوردار بوده چون بارگیری بین مسیر و همین تخلیه به صورت یکسره است. در صورت انتخاب حمل و نقل جاده ای برای مسیرهای کوتاه جهت جا به جایی محموله ها انجام این کار خیلی سریع تر بوده و بسیار مقرون به صرفه است. مزیت دیگری که این روش دارد در جا به جایی درب به درب بوده و سرعت عمل بالای آن است. در صورت انتخاب این روش بارگیری محموله از محل مورد نظر مشتری انجام شده و در مقصد تعیین شده تخلیه می شود برای همین علت دیگر نیازی به صرف هزینه های اضافی مانند بارگیری و انبارداری در این روش  وجود ندارد.

البته این موضوع از قاعده مستثنی نمی باشد که این روش در مقایسه با سایر روش های حمل بار می تواند دارای برخی ایرادات و معایبی نیز باشد که برای شما به اختصار توضیح داده می شود. ممکن است در بعضی از مسیرهای جاده ای, به دلیل وضعیت جاده سرعت حمل و نقل بسیار کمتر از بقیه ی روش ها باشد. از اصلی ترین معایب این روش در حوادث جاده ای است که در سایر روش ها مانند حمل دریایی کالا و یا حمل بار هوایی این مورد از آمار خیلی کم تصادف های جاده ای برخوردار است, وضعیت آب و هوایی مانند طوفان و یا سیل و روزهای بارانی نیز می تواند حمل و نقل جاده ای را نا امن کرده و به خطر بیندازد.

 

 

 

حمل بار هوایی:

جا به جایی محموله و کالا ها به صورت هوایی یکی دیگر از روش های حمل و نقل می باشد که می توان با استفاده از این روش محموله هایی را از یک کشور به کشور دیگر و یا به صورت داخلی در همان کشور ارسال کرد ولی این نوع از روش های حمل و نقل اکثرا برای ارسال کالاها ما بین کشورها انتخاب می شود. که حمل بار هوایی به دو صورت کارگو و فریت بار انجام می شود. جا به جایی بارهای تجاری را با کارگو و حمل کالاهایی که مربوط به مسافران است را با فریت بار انجام می دهند. فریت بار ماهیت تجاری نداشته و تنها به بارهایی گفته می شود که مخصوص مسافرانی است که  قصد سفر به مدت زمان طولانی را داشته و بایستی تمامی لوازم مورد نیاز خود را همراه خود جا به جا کنند ولی کارگو تنها برای حمل بارهای تجاری بوده که از آن برای جا به جایی محموله ها در بین کشورهای متفاوت استفاده می شود. این جا به جایی به وسیله ی هواپیماهای مخصوص به باربری انجام می شود. در صورت استفاده از این روش حمل و نقل برای جا به جایی کالا به ازای هر کیلو از بار تا سقف بیست دلار بیمه می شود و با توجه به ارزش کالا این بیمه متغیر می باشد که در صورت بروز مشکلاتی در هنگام باربری خسارت وارد شده به صاحب بار پرداخته می شود.

 

 

 

خدمات هوایی بار و باربری هوایی به چه صورت می باشد:

این نوع روش جا به جایی بار بعد از بررسی حمل و نقل جاده ای به عنوان یکی از اصلی ترین روش ها برای ارسال کالا از یک کشور به کشورهای متفاوت بوده که دارای خدماتی به شرح زیر می باشد که برای شما عزیزان دسته بندی کرده ایم:

 1. امکان جا به جایی کالا به صورت کانتینری
 2. امکان جا به جایی و ترخیص کالا و صادرات هوایی
 3. جا به جایی و ارسال محموله های پستی
 4. ارسال بارها و محموله های سنگین و سبک
 5. امکان صدور بارنامه هوایی برای بارهای سنگین و سبک
 6. امکان صدور بارنامه هوایی به صورت داخلی و خارجی
 7. امکان جا به جایی کالا به صورت کارگو
 8. امکان جا به جایی کالا به صورت فریت بار هوایی
 9. جا به جایی لوازم منزل
 10. جا به جایی لوازم دانشجویی
 11. قابلیت جا به جایی اضافه بار
 12. پست هوایی بین المللی و یا همان پست اکسپرس
 13. جا به جایی هوایی بسته های داخلی و خارجی
 14. خدمات فرودگاهی و سوخت رسانی هوایی
 15. خدمات جا به جایی فریت مهاجران
 16. خدمات جا به جایی کالاهای  فاسد شدنی و حمل بارهای یخچالی

 

 

نماینده خطوط حمل و نقل:

همان گونه که می دانیم خطوط حمل ونقل به تمامی خطوطی گفته می شود که در آن ها جا به جایی و ارسال محموله ها از مکانی به مکان دیگر را می گویند. این خطوط کاملا معتبر بوده که در آن می توان تمامی بسته ها و کالاهای باربری را حمل نمود این خطوط شامل خط حمل و نقل جاده ای یا زمینی و یا خطوط حمل دریایی و خطوط حمل هوایی و خطوط حمل ریلی است. این خطوط برای خود دارای خدمات و قابلیت هایی است که به نوبه ی خود به بررسی آن ها پرداخته شده است و هر کدام از آن ها به نوبت خود بیمه های باربری دارند که در صورت بروز سوانح می توان تمامی هزینه ها را از مراکز بیمه دریافت نمود.

 همچنین هر کدام از این خطوط برخی مزایا و معایبی مخصوص به خود را داشته که در محتوای هر یک به آن ها توضیح داشته است در همین راستا باید گفت که مراکزی برای اداره و کنترل این خطوط وجود دارد که به آن  مراکز نماینده ی خطوط حمل و نقل می گویند که وظیفه ی اصلی و هدف آن ها در سالم رسیدن محموله های مشتریان به مقصد نهایی در مدت زمان معین و تعیین شده است. این نمایندگی های خطوط حمل و نقل می تواند بهترین راه ها را برای ارسال کالاها و محموله ها را برای مشتریان خود در نظر بگیرد که هر شخص با انتخاب یکی از روش ها به راحتی و با امنیت خاطر می تواند اقدام به ارسال بارهای خود به داخل و خارج از کشور نماید.